728x90 AdSpace

Güncel

28 Mayıs 2013 Salı

Bollinger’den borsa tahmini!

Bollinger’den borsa tahmini!:
20130527-222323.jpg

Finans dünyasında volatilite göstergesi olarak kullanılan “Bollinger Bantları”nın mucidi John Bollinger, CNBC-e canlı yayına katılarak sorularını yanıtladı.

Canlı yayında kendi geliştirdiği bantlarla piyasa yorumu yapan Bollinger, “Euro/dolar’da bir sınav göreceğiz. Başarılı olursa 1,32′yi test eder” şeklinde konuştu.

DOLAR/TL
Dolar/TL’de ise bir sıkışma olduğunu belirten Bollinger, paritenin henüz zirveye ulaşmadığını söyledi.

BORSA
Borsa İstanbul ile ilgili olarak ise Bollinger, “BIST 100′de çok açık olarak üst bandda bir hareket var, geri çekilme olabilir” dedi.

Bollinger Bantları’nı geliştirirken standart sapma hatalarını azaltma fikrinden yola çıktığını kaydeden John Bollinger, “Bu tekniği güncellemek için sürekli çalışıyorum” dedi.

Bollinger, bantların genel değerlendirmeye göre yüzde 60-70 başarı sağladığını söyledi.

BOLLINGER BANTLARI NEDİR?
- Finansal analist John Bollinger, 1980′li yılların başında geliştirdiği “Bollinger Bantları”yla finansal araçla tanınıyor.

- Bollinger Bantları, bir çizelge üzerindeki fiyatın daha önceki fiyatlamalara göre yüksekliğini veya düşüklüğünü gösteriyor.
- Bollinger Bantları, “Keltner Kanalı”na benzer şekilde volatilite göstergesi olarak kullanılıyor. Bandın daralması volatilitenin azaldığını, bandın genişlemesi ise volatilitenin arttığnı gösteriyor.
- Yüksek volatilite dönemini düşük, düşük dönemi ise yükse volatilite izliyor.
- Bantların genişlemesi ve daralması işlem fırsatlarının yaklaştığına işaret ediyor.

no image
  • Blogger Comments
  • Facebook Comments
Top